Turistika na Velký Lopeník

Turistika na Velký Lopeník

Kopanice jsou koutem krásných výhledů do okolní krajiny, prostě „samá panoramata“. Najdete zde místa odkud vidíte na Slovensko, můžete vidět nádherné kopečky Bielých Karpat, Povážského Inovce, Strážovské vrchy, Velké fatry nebo naopak Javorníky, Moravskoslezské Beskydy či Chřiby.

Je třeba si jen najít místo, kde se Vám příroda otevře jako dlaň. Pozorujte a nechejte se nabíjet či dobíjet tím krásným pohledem plným energie. Pokud k tomu budete vnímat i místní kulturu neodejdete jen tak, odejdete z těchto míst plni energie, zážitků a pocitu plného života.

Je to tu dobrý kraj
Tvrdý jako kameň
V duši ho uchovaj
Jak v srdci svém prameň     (Marie Gazdová-Kročilová, Halabala rýkánky, 2009)


Jedna z nejznámějších cest na kole či pěšky je cesta na Velký Lopeník.
Velký Lopeník (místně: Lopeník, slovensky Veľký Lopeník) je se svou výškou 911 m n. m. čtvrtým nejvyšším vrcholem Bílých Karpat, pokud bereme pohoří jako jeden celek i se slovenskou stranou (Velká Javořina 970 m, Chmeľová 925 m, Jelenec 925 m, Velký Lopeník 911 m, Kobylinec 911 m, Vršatské bradlá – Javorník 911 m). Další dva vrcholy mají s Velkým Lopeníkem stejnou výšku.
 
Bílé Karpaty: Velký Lopeník - rozhledna   
Vrchol Velkého Lopeníku je částečně odlesněn. Na vrcholové louce byla vybudována rozhledna, ze které je při dobré viditelnosti nádherný výhled na moravskou i slovenskou stranu. Dříve zde stála stará rozhledna až do 80-tých let 20. století, poté byla v havarijním stavu stržena. V roce 2005 byla otevřena nová rozhledna, jejíž stavbu iniciovaly okolní obce.

 

Rozhledna Lopeník a Lopenické sedlo
 
Bílé Karpaty: Velký Lopeník - mapa přístupových tras (zdroj: mapy.cz)   
Rozhledna je přístupná po celý rok, obsluha je zde však jen v turistické sezóně jaro – podzim ve dnech středa až neděle. Vstupné 25 Kč dospělí, 15 Kč děti, mimo sezónu zdarma Za přítomnosti obsluhy je otevřen malý bufet, kde je možné zakoupit oplatky, nápoje, turistické známky, pohlednice. Pod rozhlednou jsou lavičky z fošen, dřevěný přístřešek, ohniště.
Turistické trasy: Na Velký Lopeník vede několik pěších turistických tras, všechny kolem 5 km jednosměrně, cca 3 hodiny chůze, celkově tak 5 hod. času. Šli jsme všechny kromě modré ze slovenské strany od obce Nová Bošáca. Trasa z Mikulčina vrchu je nejméně náročná a nejvíce frekventovaná. Trasa z Březové je nejvíce do kopce (větší převýšení na kratší trase) a nejméně frekventovaná.

1. Mikulčin vrch – Lopenické sedlo - Malý Lopeník – Velký Lopeník: zelená turistická značka, 4,5 km jednosměrně, převýšení 237 m. Pohodlně se zaparkuje na parkovištích na Mikulčině vrchu, jsou zde sjezdovky a tak je zde počítáno s větším počtem parkovacích míst. Kolem chat se jde do Lopenického sedla, nejnižšího místa na trase (pastviny). V sedle je pěkně vidět ukázka kopaničářské, člověkem v souladu s přírodou přetvořené krajiny. Pak už jen do kopce lesem přes Malý Lopeník k cíli.
 
2. Obec Lopeník – Malý Lopeník – Velký Lopeník: žlutá a navazující zelená turistická značka, 5,3 km, převýšení 393 m (přes Lopenické sedlo) nebo zelená a navazující žlutá turistická značka, 5,6 km, převýšení 350 m (přes rozcestí Zlatná cesta). Tyto dvě cesty lze spojit do okruhu. Zaparkovat je možné u obecního úřadu v Lopeníku nebo na malém parkovišti na zelené značce až za zvonicí (asi 1 km od rozcestí v Lopeníku). Nahoru se jde nejprve kopaničářskou krajinou obce Lopeník a pak krásným vysokým listnatým lesem, který je díky barvám podzimního listí obzvláště fotogenický v měsíci říjnu.

V obci Lopeník se nachází ukázky lidové kopaničářské architektury (původní domek s doškovou střechou) a pěkná kamenná zvonice na zelené turistické trase. V okolí obce je pak několik přírodních památek s chráněnými rostlinami a živočichy. K obci Lopeník se dostanete nenápadnou odbočkou z hlavní silnice Uherský Brod – Starý Hrozenkov za obcí Bystřice pod Lopeníkem.

Výhled z lopenické rozhledny směrem k Velké Javořině

3. Obec Březová (rozcestí Staré Díly) – Velký Lopeník: zelená turistická značka, 3,8 km, převýšení 527 m. Zaparkuje se u rozcení Staré Díly při boční cestě u informační tabule naproti statku (parkoviště tu není). Jde se kousek přes pole a pak již jen lesem do kopce. Z asfaltové lesní cesty nezapomeňte odbočit na pěšinu k vrcholu. Před vrcholem se prochází krásným listnatým pralesem s pokroucenými stromy a zeleným podrostem.
 
V obci Březová (pozor - ve Zlínském kraji jsou dvě obce s názvem Březová) je krásný velký kostel sv. Cyrila a Metoděje, dominanta obce. Postaven byl na konci 19. století a je zařazen mezi kulturní památky. Do Březové se dostanete od obce Strání nebo od obce Nivnice nebo přes obec Lopeník.

Chalupa s doškovou střechou v obci Lopeník

 

0
MENU
O kopanicích
E-Shop
Tipy na výlet

Novinky & informace

Využíváme soubory cookies, díky kterým Vám můžeme poskytovat lepší služby. Využíváním našich služeb s jejich využitím souhlasíte. Více o cookies Rozumím