O kopanickém nářečí a kroji

O kopanickém nářečí byly sepsány mnohé knihy a jsou velmi pěkné a poučné. Některé knihy se nejenom zabývají místním kopanickým nářečím, ale jde mnohdy i o sbírky povídek, příběhů, vzpomínek, veršů a životních zkušeností a moudrostí. V některých knihách jsou použity i příběhy které sepsali a sestavili povětšinou sami Kopaničáři a zdejší rodáci. Například kniha O kopanickej reči Je psána převážně kopanicky, a až na pár výjimek jsou v knize dosud nepublikované texty různých místních autorů. Najdete zde navíc i kapitolku o historii území, část s popisem hlavních znaků nářečí, seznam místních přezdívek i fotografickou přílohu s černobílými historickými snímky. Pro ty, kteří kopanické výrazy neznají, je na konec knihy zařazen i malý kopanický slovníček.
Nedílnou součástí publikace je také CD se zvukovými nahrávkami nářečí. Na zvukovém nosiči jsou nahrány jednak některé povídky obsažené v knize, ale také autentické záznamy řeči pořízené přímo v terénu. Mluvené slovo se prolíná s krásnými kopaničárskými písněmi a melodiemi v podání místních interpretů, sborů a souborů.
Na přípravě knihy a CD se podílela celá řada lidí, vydavatelem publikace i CD a koordinátorem celého projektu je Informační středisko pro rozvoj Moravských Kopanic, o.p.s. ze Starého Hrozenkova.

Zde malá ukázka z knihy:
Reta, Ludzja, reta  (reta = pomoc)
Išli raz chlapci na Rovně na fotbál, Na prjékope sedzeli cetka a bedákali: „Reta, ludzja, reta!“ Chlapci k nim prišli a pítajů sa: „Teti, čo sa vám stalo? »Ále, němá mí gdo otvóric pivo. Tož jéj ho otvorili a cetka im povedá: „Vjece čo chlapci, otvorce mi ešče jedno, čo keby duho nigdo něšól,“

                                     
Moravské Slovácko, kam Kopanice patří je oblast bohatá na kroje
Kopanický kroj, se řadí mezi ty jedny z nejkrásnějších. Na kopanicách nenajdete dva stejné kroje. Kopanická výšivka je jako u mnohých dalších výšivek prostě unikátní, jen velmi těžce byste stejnou hledali někde jinde.
Hrozenské šaty jsou bohatě zdobeny vyšívanými vzory, které existují v různých variacích.  I jednotlivé části lidového oděvu existují v různých provedeních a variantách. Každý kopaničárský kroj je prakticky originálem.
Předci přisuzovali magický význam kopanickému ornamentu. V knize Hrozenské šaty, se dočtete vysvětlení i to, co znamenají slova jako například vyšívají kurje ritky, recjazka nebo žabje očka. Kopanická výšivka se liší od jiných. Jen velmi těžce se hledá taková variabilita, tolik vzorů. Když ve Starém Hrozenkově potkáte lidi v krojích, tak nenajdete dva stejné. Naši předci se prostě nechali inspirovat věcmi kolem sebe. Jsou v nich vyšity představy lidí, kteří žili izolovaně, modní trendy k nim doléhaly jen velmi omezeně.

Podrobný popis kopanického kroje: https://www.folklornamapa.sk/p/moravske-kopanice-ludovy-odev/ 

0
MENU
O kopanicích
E-Shop
Tipy na výlet

Novinky & informace

Využíváme soubory cookies, díky kterým Vám můžeme poskytovat lepší služby. Využíváním našich služeb s jejich využitím souhlasíte. Více o cookies Rozumím