František Müller - Humoresky ze života cigánů a pytláků na Luhačovicku a Bojkovicku CENA: 260 Kč
Kopaničářské povídky - Josef Hofer CENA: 394 Kč
Povídky z Kopanic - Josef Hofer CENA: 340 Kč
Sluneční brýle Kopanice CENA: 278 Kč
O kopanicích
Úvod do místa samého „ do Kopanic“.
Hodně, ale opravdu hodně dávno, byly Kopanice téměř prázdným krajem.
Pro nás jsou Kopanice centrem mezinárodní oblasti, ležící na státní hranici, propojující moravské Slovácko se Slovenskem. Kopanice jsou v našem pojetí vymezeny prostorem ležícím přímo na moravsko-slovenském pomezí. Centrální obcí této oblasti je Starý Hrozenkov, tato obec má převážně obvyklou soustředěnou zástavbu. Dále oblast tvoří okolní obce s velmi rozptýleným osídlením Vápenice, Žítková a Vyškovec. Všechny jmenované obce tradičně spojuje i lidový kroj – patří do oblasti kroje kopaničářského-hrozenkovského.
Téměř vždy se ke Kopanicím přiřazuje i obec Lopeník, z důvodu rozptýleného kopaničářského osídlení. Lopeník patří do oblasti kroje březovského. Na slovenské straně jsou to obce Horná Sůča a Nová Bošáca, patřících do regionu středního Pováží. Kopanice jsou součástí Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. V kraji se udržují tradiční řemesla i folklór. Dochovalo se zde mnoho ukázek lidové architektury. Jméno Kopanice dostal tento region podle toho, že těžko přístupná políčka bylo možné obdělávat jen kopáním motykou.
Muž v pracovním kroji a haleně. Moravské Kopanice, kolem roku 1920. Archiv: Slovácké muzeum v Uherském Hradišti.
Ženich a nevěsta v obřadním kroji. Starý Hrozenkov, kolem roku 1930. Archiv: Slovácké muzeum v Uherském Hradišti.
Gajdošská muzika rodiny Holásků (zvaných Mináríci) z Vyškovce. Moravské Kopanice, okolo 1895. Archiv: Slovácké muzeum v Uherském Hradišti.