Obec plná bohyň

Obec plná bohyň

Jak to s těmi bohyněmi teda bylo?

více info >
Sýr od kapličky

Sýr od kapličky

Přečtěte si o našem tradičním výrobci.

více info >
 

O kopanicích

Úvod do místa samého „ do Kopanic“.
 

Hodně, ale opravdu hodně dávno, byly Kopanice téměř prázdným krajem.
 

Moravské Kopanice (zkráceně "Kopanice") leží ve střední části Bílých Karpat ve Zlínském kraji v oblasti Starého Hrozenkova. Tuto oblast tvoří celkem pět obcí - Vyškovec, Vápenice, Žítková, Starý Hrozenkov a Lopeník.

Pro nás jsou Kopanice centrem mezinárodní oblasti, ležící na státní hranici, propojující moravské Slovácko se Slovenskem. Kopanice jsou v našem pojetí vymezeny prostorem ležícím přímo na moravsko-slovenském pomezí. Centrální obcí této oblasti je Starý Hrozenkov, tato obec má převážně obvyklou soustředěnou zástavbu. Dále oblast tvoří okolní obce s velmi rozptýleným osídlením Vápenice, Žítková a Vyškovec. Všechny jmenované obce tradičně spojuje i lidový kroj – patří do oblasti kroje kopaničářského-hrozenkovského.

Téměř vždy se ke Kopanicím přiřazuje i obec Lopeník, z důvodu rozptýleného kopaničářského osídlení. Lopeník patří do oblasti kroje březovského. Na slovenské straně jsou to obce Horná Sůča a Nová Bošáca, patřících do regionu středního Pováží. Kopanice jsou součástí Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. V kraji se udržují tradiční řemesla i folklór. Dochovalo se zde mnoho ukázek lidové architektury. Jméno Kopanice dostal tento region podle toho, že těžko přístupná políčka bylo možné obdělávat jen kopáním motykou.

 

Muž v pracovním kroji a haleně. Moravské Kopanice, kolem roku 1920. Archiv: Slovácké muzeum v Uherském Hradišti.

Ženich a nevěsta v obřadním kroji. Starý Hrozenkov, kolem roku 1930. Archiv: Slovácké muzeum v Uherském Hradišti.


Gajdošská muzika rodiny Holásků (zvaných Mináríci) z Vyškovce. Moravské Kopanice, okolo 1895. Archiv: Slovácké muzeum v Uherském Hradišti.

 


 

0
MENU
O kopanicích
E-Shop
Tipy na výlet

Novinky & informace

Využíváme soubory cookies, díky kterým Vám můžeme poskytovat lepší služby. Využíváním našich služeb s jejich využitím souhlasíte. Více o cookies Rozumím